The first championship round of the summer dinghy racing series at Goolwa Aquatic Club

SMOOTH SAILING: Jake Steele and Isaac Hart in 303 dinghy Ruff Nuff competing at the Goolwa Aquatic Club on the weekend.
SMOOTH SAILING: Jake Steele and Isaac Hart in 303 dinghy Ruff Nuff competing at the Goolwa Aquatic Club on the weekend.

The first championship round of the summer dinghy racing series at Goolwa Aquatic Club was held on Sunday. A fleet of eight Sabre dinghies, a Finn and a Laser contested the senior division, with two races of about 35 minutes in a triangle and loop format.

In Race 1, while the faster Finn and Laser dinghies of Bruce Konings and Mal Hart soon drew away from the pack, the first five Sabres enjoyed a close tussle.

Ultimately, Ron Rickards in his Sabre Mexican Wave proved just too fast for Rob Gale and John Gratton.

The trio drew away from the remaining Sabres and finished in that order, close enough behind the Finn and Laser to take first to third positions on yardstick corrected time, just ahead of Mal and Bruce.

Race 2 saw the Laser of Mal Hart and Bruce Konings in his Finn once again sail clear of the fleet and this time far enough ahead of the Sabres for Mal to claim first place and Bruce second place on yardstick corrected time.

Once again in the Sabres, it was Ron Rickards who displayed great boat speed to cross the line first, this time with John Gratton second and local sailor Helen Bowlden in third.

Dereck Maxted deserves special mention for “dropping the sausage” – coming last in Race 2 after having to rejoin on the realisation that he’d omitted to complete the loop.   

On individual handicap, Helen Bowlden in Sabre Shiver won the day, ahead of Bruce Konings enjoying a mishap-free day in his Finn Piece of Ship, with Ron Rickards in Mexican Wave in third.

Jake Steele and Isaac Hart in their 303 sizing up senior sailors Ron Rickards (1964), John Gratton (2019), Rob Gale (1839) and Helen Bowlden (1846).

Jake Steele and Isaac Hart in their 303 sizing up senior sailors Ron Rickards (1964), John Gratton (2019), Rob Gale (1839) and Helen Bowlden (1846).

The juniors saw a mix of classes, with three Optimist dinghies, a Cadet and a 303 taking to the water.

Kelly Steele in her Opti No Gusts No Glory was a clear winner on yardstick corrected time in Race 1, with Mitchell Kelsey and Kairo Quilliam in Cadet Duke second and Cleo Hart in Upbeat in third.

In Race 2, Jake Steele and Izaak Hart in the 303 Ruff’Nuff sailed well to finish sufficiently far ahead of the pack to retain first place on corrected time, with Mitchell and Kairo again second and Cleo Hart third.

On individual handicap, it was  Mitchell Kelsey and Kairo Quilliam in Cadet Duke in first place for the day, ahead of Kelly Steele, with Jake Steele and Izaak Hart in third place.

Cleo Hart and Sam Quilliam finished in fourth and fifth for the day in their Optis.

Comments